Get Adobe Flash player

Dzieci z grupy IV odwiedzają biblioteki

Wycieczki do biblioteki są dla dzieci wielką atrakcją. Współpraca przedszkolaków z Biblioteką Szkolną i Miejską ( filia Nr 3) przy Gimnazjum Jana Pawła II ma już swoją wieloletnią tradycję a to dzięki Pani Lucynie Taraska , która organizuje różnorodne formy współpracy w bibliotece, jak również systematycznie przychodzi do przedszkola , czyta opowiadania, baśnie , bajki i wierszyki, pokazuje ilustracje , rozmawia z dziećmi na temat przeczytanych utworów i nie tylko. Potrafi nawiązać serdeczny , ciepły kontakt z dziećmi , dzięki temu spotkania z p. Lucynką mają niepowtarzalną atmosferę.
W grudniu dzieci były gośćmi bibliotekarki Pani Zofii Kuczyńskiej . Grupa IV i V zostały zaproszone na prezentację multimedialną pt.,, Jak powstaje książka” . Zanim obejrzały prezentację dowiedziały się, od czego pochodzi nazwa biblioteka i co to jest za miejsce, co się w nim znajduje oraz kto pracuje w bibliotece. Poznały zasady tam panujące oraz jej bogatą ofertę. Następnie p. Zosia wprowadziła dzieci w historię powstannia książki. Jakież było ogromnie zdziwienie dzieci , kiedy dowiedziały się ,że pierwsza książka nie przypominała nam znanych książek, była żywa , miała ręce i nogi oraz umiała mówić a nawet śpiewać ponieważ był to człowiek. W dawnych czasach, gdy ludzie nie umieli czytać ani pisać , nie istniały litery ani papier i nikt nie znał atramentu, wszystkie prawa, wierzenia oraz podania przechowywano w pamięci ludzkiej i przekazywano ustnie. W dalszej kolejności były pozostawiane wiadomosci w formie guzełków, muszelek oraz kolorów.Przekazy pisemne: pismo obrazkowe na piasku,tabliczkach kamiennych, glinianych i drewnianych ,które zmieniło się stopniowo w pismo literowe. Później wynalezienie papirusu ,pergaminu i w końcu papieru oraz druku, który spowodował rozpowszechnienie książek. W obecnych czasach coraz bardziej popularne stały się książki elektroniczne, ale przedszkolaki korzystają najczęściej z książek tradycyjnych . Tyle wiadomości to dosyć sporo, jak na takie małe ,, szkraby”, ale pani Zosia w bardzo przystępny sposób przekazała tę wiedzę.
Jedno ze spotkań odbyło się w bibliotece Powiatowego Zespołu Szkół . Pani Anna Gembara oprowadziła dzieci po pomieszczeniach biblioteki . Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajek czytanych przez starszych kolegów oraz rysowały na ich temat .Przy okazji mogły poznać dyrektora p. Piotra Smelkowskiego , zobaczyć rozkład pomieszczeń szkoły a także przez chwilę uczestniczyć w lekcji w-fu dzięki mamie Kacperka – p. Monice Salamonowicz.
Kolejnym celem spotkania była biblioteka w Szkole Postawowej Nr 6. Pani Ewa Bursztynowicz przeprowadziła ciekawe zajęcia biblioteczne, które miały na celu zainteresowanie dzieci książką a także zachęcenie do systematycznego słuchanie , oglądania a także rozmów na temat wysłuchanych treści. Serdecznie dziękujemy wszystkim paniom bibliotekarkom za poświęcony nam czas i przygotowanie ciekawych spotkań.
To jeszcze nie koniec naszych wycieczek , przecież w naszym mieście są jeszcze inne biblioteki, które zamierzamy odwiedzić .