Get Adobe Flash player

WYCIECZKA DO ZAGRODY EDUKACYJNEJ JODŁOWY MŁYN

W piątek 1 października, starszaki z  Przedszkola Samorządowego Nr 3 w Brzegu Dolnym, pod opieką swoich pań wybrały się na wycieczkę do Starego Dworu, gdzie znajduje się Zagroda Edukacyjna. Celem wycieczki było zwiedzenie nieczynnego młyna wodnego wraz z jego oryginalnymi urządzeniami, a także obejrzenie przedmiotów codziennego użytku z życia dawnej wsi. Na miejscu bardzo serdecznie przywitał nas p. Jerzy Więcławski wraz z córką właściciela młyna p. Janiną Wieczorkowską. Pasjonat historii lokalnej przez wiele lat zgromadził wiele ciekawych eksponatów.

Dzieci z  zainteresowaniem wysłuchały opowiadania p. Jerzego o przeznaczeniu i zasadzie działania urządzeń młyńskich, znajdujących się na różnych poziomach, dzięki którym ziarno zmieniało się w mąkę. Najwięcej emocji wzbudziło ogromne, drewniane koło młyńskie.

Spośród wielu zgromadzonych  eksponatów dzieci obejrzały m.in., żelazko z ,,duszą”, jak  i krawieckie, a  także różnego rodzaju lampy, wagi, zegary  oraz szafę grającą.

  Ponadto, dzieci zwiedziły izbę mieszkalną, wiejską kuchnię wraz z piecem, jak również dawną klasę szkolną. Co ciekawe, nadarzyła się okazja zobaczenia elementów wyposażenia warsztatu szewskiego. Przedszkolaki miały również możliwość zobaczenia jak wygląda czyszczenie ziarna – omłoty cepami, obróbkę lnu (międlenie i czesanie włókna). Obejrzały krosno tkackie i przędzenie lnu na kołowrotku.

   Wycieczka do zagrody Edukacyjnej ,,Jodłowy Młyn” była niecodzienną okazją, aby zobaczyć, jak wyglądał kiedyś świat, pozbawiony wielu udogodnień, z którymi dzisiaj dzieci obcują już od najmłodszych lat.