Get Adobe Flash player

Ogólnopolski Tydzień Kariery w naszym przedszkolu

W naszym przedszkolu realizujemy cykl zajęć związanych z Ogólnopolskim Tygodniem Kariery.

Grupy Krasnale i Biedronki poznały następujące zawody:

Policjant – policyjny przewodnik psa, ratownik, dyrektor, kwiaciarka- florystka, listonosz, bibliotekarka.

Dzieci wykonały prace plastyczne na konkurs „Mój wymarzony zawód”  do PCEiPPP

Dzieci  z grupy „Pszczółki ” wzięły udział w cyklu spotkań z przedstawicielami różnych zawodów  w ramach realizacji programu preorientacji zawodowej.  Miały okazję poznać następujące zawody:

policjant, aktor, aptekarz, bibliotekarka, sklepowa, leśniczy, listonosz/łącznościowiec.

Przedszkolaki wzięły również udział w projekcie pod hasłem “Kto jest kim w moim przedszkolu”. Dzieci poprzez spotkania z pracownikami przedszkola poznały następujące zawody: dyrektor, sekretarka, nauczyciel, woźna, kucharka, intendent oraz konserwator. Poznawanie zawodów i spotkania z ich przedstawicielami sprawiły dzieciom mnóstwo radości, a także wzbogaciło ich wiedzę na ten temat .

Pszczółki wykonały prace plastyczne na konkurs „Mój wymarzony zawód”  do PCEiPPP

Tydzień kariery 18.10-22.10

Tydzień kariery rozpoczęliśmy od wizyty w kwiaciarni.

18.10. – W poniedziałek  dzieci wraz z Paniami dzieci udały się do kwiaciarni, gdzie poznały zwód florysty. Przedszkolaki poznały nazwy niektórych kwiatów ciętych oraz  roślin doniczkowych. Dowiedziały się, że rośliny potrzebują do życia ziemi, wody i światła. Pani florystka udzieliła kilku cennych rad jak pielęgnować  i dbać o rośliny, żeby zawsze były pięknie rosły. Przedszkolaki obserwowały w jaki sposób powstaje bukiet z kwiatów i jak można łączyć ze sobą kwiaty w wiązance.

Również w poniedziałek dzieci z grupy IV  poznały pracę sprzedawcy w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. 

19.10 – Chcąc poznać bliżej pracę kucharki to we wtorek udaliśmy się z wizytą do przedszkolnej kuchni. Panie pokazały przedszkolakom urządzenia i przybory, które są im potrzebne w pracy. Mogliśmy też zaobserwować jak  kucharki gotują zupę, przyrządzają  kotlety czy też przygotowują surówkę. Pani kucharka Kasia pokazała nam maszynę , która obiera ziemniaki potrzebne do obiadu.

19.10 – Również we wtorek dzieci poznały pracę pani intendentki.  Przedszkolaki dowiedziały się , że praca intendentki w przedszkolu jest bardzo odpowiedzialna, gdyż intendent sprawuje kontrolę nad żywieniem w placówce. Dba o to, aby dzieciom niczego nie zabrakło. Odpowiada za  systematyczne zamówienia i zakup niezbędnych produktów  oraz  za ich dostarczenie. Przygotowuje jadłospisy, sporządza odpowiednią dokumentację dotyczącą z zamówień oraz różnych spraw związanych z przedszkolem. 

20.10 – We środę odwiedziła nas w przedszkolu pani bibliotekarka, która przybliżyła dzieciom swój zawód. Opowiadała, że zajmuje się księgozbiorem w bibliotece, wypożycza dorosłym jak  i dzieciom książki. Organizuje różne wystawy i konkursy. Przeczytała dzieciom bajkę z serii o Kubusiu Puchatku oraz zaproponowała dzieciom, aby narysowały prezenty dla Kubusia z okazji jego urodzin.

            21.10We czwartek dzieci poznały pracę konserwatora. Przedszkolaki dowiedziały się, że konserwator  pilnuje, aby wszystkie sprzęty w całym przedszkolu dobrze działały, a w razie awarii wkracza do akcji  i usuwa ewentualne  usterki. Dzieci dokonywanie napraw sprzętu terenowego, zabawek, urządzeń, zgłaszanie dyrektorowi przedszkola poważnych usterek , zamiatanie, grabienie liści, podlewanie, odśnieżanie. Obejrzały warsztat pracy pana konserwatora. Poznały urządzenia takie jak szlifierka, wkrętarka oraz narzędzia m.in., śrubokręt, kombinerki, szpachelka, młotek, siekierka, piła

22.10 – W piątek  zorganizowałam  w naszej sali Pokaz mody zawodowej.  Wszystkie przedszkolaki miały stroje odpowiednio dopasowane do wybranych zawodów. Dzieci dostały odpowiednie akcesoria, które są przydatne do się do pracy w poszczególnych zawodach.Wśród przedstawicieli różnych zawodów znaleźli się kelner, kucharki, żołnierz, strażak, lekarki, nauczycielka, fryzjerki, budowniczy, policjanci, rolnik. Przebieranie się w stroje z różnych zawodach oraz zabawa w tych strojach sprawiła dzieciom dużo radości.

22.10 – Również w piątek  dzieci z gr.IV poznały pracę pani dyrektor. Przedszkolaki dowiedziały się, czym zajmuje się pani dyrektor oraz co jest dyrektorowi potrzebne w pracy (np. laptop, notes, pieczątki, telefon). Dzieci zadawały pani dyrektor pytania, na które szybko uzyskiwały odpowiedzi.

Ponadto  „Motylki” rysowały na temat „Kim zostanę , gdy dorosnę” oraz wykonały prace plastyczne na konkurs „Mój wymarzony zawód”  do PCEiPPP

We wrześniu do przedszkola przybył aktor Jarosław Paczkowski. Pan Jarosław zaprezentował dzieciom swoje umiejętności aktorskie, odgrywając kilka ról, czym wywoływał u dzieci salwy śmiechu. Pokazał dzieciom różne, wspaniałe rekwizyty, które pomagają mu przy pracy. Opowiedział jak tworzy się lalki teatralne.  Zapoznał  ich z kukiełką, pacynką czy marionetką. Dzieci miały okazję  również wcielić się w aktora . Zajęcie to sprawiało im dużo radości i przyjemności.

Co miesiąc przyjeżdżają do nas na koncerty muzycy. Tak więc przedszkolaki mają okazję poznawać zawód muzyka. We wrześniu odwiedził przedszkole pianista, który opowiedział o swoim instrumencie – pianinie , zagrał wiele wspaniałych utworów w różnych tonacjach i w różnym tempie

Dzieci wybrały się na wycieczkę  do lasu. Oprócz tego, że mogły oglądać wspaniałą przyrodę to również poznały zawód leśnika.  Pan leśnik opowiedział im, że jego polega przede wszystkim na chronieniu lasu, zabezpieczaniu leśnych terenów przed niszczycielską działalnością człowieka. Ich zadaniem jest również dostarczanie i dokarmianie zwierząt w karmiskach czy paśnikach.  Nadzorują prace  związane sadzeniem nowych drzewem czy również z wycinką drzew na określonym terenie

Przedszkolaki miały okazję poznać policjanta. Dzieci dowiedziały się ,że policjanta zadanie polega na tym, aby  pilnować bezpieczeństwa i porządku, chronić życie i zdrowie ludzi oraz wykrywać i ścigać przestępców. Aby praca była skuteczniejsza to służą mu do tego: odznaka, radiowóz, kajdanki, gwizdek, lizak policyjny.

 W październiku  udaliśmy się do sklepu ze sprzętem AGD, aby zapoznać się z pracą sprzedawcy .  Pracownik sklepu pokazał dzieciom różne sprzęty gospodarstwa domowego. Przedszkolaki dowiedziały się, że  urządzenia AGD to odkurzacze, żelazka,  pralki, lodówki, czajniki, maszynki do mięsa, roboty kuchenne itp. Dzieci z zaciekawieniem oglądały mniejsze i większe  sprzęty w sklepie.

W październiku dzieci poznały zawód muzyka puzonisty. Dowiedziały się jak się gra na puzonie. oraz mogły obejrzeć ten instrument.

W październiku dzieci poznały również zawód optyka. Dowiedziały się na czym polega jego praca oraz jakieurządzenia potrzebne są do badania wzroku. Obejrzały różne modele okularów oraz korekcyjnych oraz słonecznych.