Get Adobe Flash player

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawa sztuką”

Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego Nr 3 w Brzegu Dolnym od września uczestniczą w II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”. Hasłem przewodnim projektu są słowa Friedricha Froebla: „Człowiek jest istotą twórczą”, a głównym celem jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnymi z założeniami pedagogiki freblowskiej. Projekt został objęty honorowym patronatem przez: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Rzecznika Praw Dziecka, a także Marszałka województwa Śląskiego. 

Spośród zaproponowanych przez organizatora zadań nauczyciel wraz ze swoją grupą realizuje  co najmniej 6 zadań. Zadania to propozycje, które nauczyciel dobiera do możliwości dzieci. Nie ma więc  sztywnych schematów i instrukcji,  zadania realizowane są według pomysłu nauczyciela z uwzględnieniem  kreatywności dzieci, ponieważ projekt nastawiony jest na naukę przez zabawę, realizację założeń pedagogiki freblowskiej, ale przede wszystkim łączenie świata sztuki z kompetencjami kluczowymi.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, co potwierdzają liczby. W roku szkolnym 2021/2022 do projektu dołączyło bowiem:

  • 3130 placówek, 
  • 4892 nauczycieli,
  • 103 193 przedszkolaków, uczniów. 

Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego Nr 3 w Brzegu Dolnym mają za sobą już kilka zadań, m. in.:

  1. „Kolorowe kredki” – akcję charytatywno-ekologicznej ;

2. „Kartonowe muzeum” – muzeum wykonane przy pomocy materiałów odpadowych np. kartonów, resztek materiałów, desek itp.

3. „Drzewo życia” – z okazji Dnia Drzewa zajęcia w plenerze zainspirowane obrazem Gustava Klimta wraz z sadzeniem drzewa;

4. „Matematyka w obrazach” – ćwiczenie spostrzegawczości, odkrywanie ukrytych cyfr na obrazie „Od O do 9” .

Projekt jest tak ciekawy i przyjazny, że do jego realizacji przystąpiły nawet najmłodsze przedszkolaki. Za nimi, jak również przedszkolakami z grupy III, „Obrazy malowane na mleku” – eksperyment zainspirowany twórczością Wojciecha Fangora.

Istotne w całym projekcie jest to, że zadania nie mają narzuconych sztywnych reguł i dają pole do popisu. Są zadania, które dają pełną dowolność jak np. koło życia, ale i takie, które odnoszą się do konkretnych artystów czy działań. Ponadto nauczyciele mają do dyspozycji sporo materiałów online do wykorzystania.

Jak tylko przedszkolaki przystąpią do kolejnych zadań, z miłą chęci podzielimy się wrażeniami i zdjęciami.