Get Adobe Flash player

Stanowisko Burmistrza Brzegu Dolnego

Wczoraj rząd ogłosił, że 6 maja organy prowadzące żłobki i przedszkola mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Nie ma możliwości, by w tak krótkim czasie przygotować nasz żłobek, klubik dziecięcy, przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach do przyjęcia dzieci. Wytyczne w tej sprawie są zbyt ogólne. Nie ma limitu przyjęć dzieci, jasnych kryteriów określających pierwszeństwo przyjęcia dziecka. W obecnym stanie epidemicznym zarówno samorząd gminny jak i dyrektorzy nie są w stanie przygotować placówek w taki sposób, by stwierdzić, że bezpieczeństwo zdrowotne dzieci, nauczycieli, pracowników obsługi, a także rodziców i członków rodzin naszych podopiecznych, w tym dziadków, jest w pełni zachowane.
Otwarcie placówek miałoby również konsekwencje finansowe dla tych rodziców, którzy w obawie o zdrowie swoje i dzieci, nie zdecydowaliby się skorzystać z możliwości posłania dziecka do przedszkola, gdyż nie mogliby otrzymać zasiłku opiekuńczego.

Jestem po rozmowie z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Wołowie, który dodatkowo zaleca badanie wody w obiektach. Nie jesteśmy w stanie w ciągu trzech dni tego wykonać. Ponadto sytuacja epidemiczna w naszym powiecie jest dynamiczna. Obecnie w powiecie wołowskim w kwarantannie przebywa 419 osób, choruje 48 osób, nie żyje jedna osoba. W gminie Brzeg Dolny koronawirusa potwierdzono u 25 osób.

Liczę na Państwa zrozumienie. Życzę wszystkim zdrowia. Dbajmy o siebie i o naszych bliskich.

Paweł Pirek

Burmistrz Brzegu Dolnego

#silnirazem – Gmina Brzeg Dolny dla WAS