Get Adobe Flash player

Dzień JEŻA

W dniu 10 listopada 2022 r. przedszkolaki z grupy III Przedszkola Samorządowego Nr 3 w Brzegu Dolnym obchodziły Dzień JEŻA. Obchody tego dnia miały miedzy innymi uwrażliwić dzieci na dobro dla tego ssaka, którego populacja, przez nieodpowiednie postępowanie człowieka, może w krótkim czasie być bardzo niska.

W tym dniu dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące życia jeży, wysłuchały ciekawych wierszyków o jeżu oraz wyszły z przedszkola z dodatkową wiedzą na temat tego ssaka. Dowiedziały się między innymi, że jeże:

– jedzą ślimaki, myszy, owady, a nie raz zdarza się, że potrafią zjeść żmiję zygzakowatą,

– zasypiają w sen zimowy

– na swych malutkich nóżkach potrafią przebiec nawet do 5 km

– posiadają w swoim pyszczku 36 zębów, które wyrastają mu tylko raz

– bardzo słabo widzą, głównym ich zmysłem jest węch i słuch, a właśnie dzięki węchowi wyczuwają zagrożenie i są one w stanie zareagować wystarczająco szybko na niebezpieczeństwo.

Oprócz powyższych czynności dzieci miały okazje przygotować nietypowe jeże. Nauczycielka – Pani Marta Krauz zaproponowała dzieciom, aby przygotowały zdrowego jeża. W tym celu dzieci zasiadły do stolików, na których były przygotowane owoce. Dzięki pomysłowości nauczycielki dzieci robiły swoje jeże z gruszki (korpus), goździków (nosek, oczy) oraz winogron i wykałaczek (kolce), co oprócz świetnej zabawy dało tez podłoże do pogadanki na temat zdrowego odżywiania.